Contact Us!   (902) 425-5450 Ext. 338

Empty

Total: 0.00 CAD
  • About
    Purpose & Mandate icon

    Our Purpose & Mandate

    Board & Staff icon

    Board of Directors & Staff

    Fair Play Information icon

    Fair Play Information

    Strategic Plan

    Strategic Plan

    Contact Icon

    Contact Gymnastics NS

  • Programs

    Tumblebugs

    Trampoline & Tumbling

    Men's Artistic

    Women's Artistic

    Coaching

    Judging

  • Events
  • Membership
    FInd a Club Icon

    Find a Club

    Funding Programs

    Registration Information

    Insurance Information

    Policy Manual icon

    Policy Manuals

Artistic gymnasts rocks at Provincial Team Events

Thursday, May 14, 2015 - 12pm

Team Nova Scotia athletes recently competed at the Atlantic and Eastern Canadian Gymnastics, bring home many medals! 

At the Atlantic Championships, Team Nova Scotia faced off against the best gymnasts from New Brunswick, Newfoundland and Prince Edward Island. Fantastics results came from this competition! 

Atlantics – WAG Results

AA Medalist

Leia O’Brien – Tyro 5 - Bronze

Erin Noftall – Novice 5 – Silver

Stephanie Miller – Open 5 – Gold

Haylea Dollimont – Open 6 – Bronze

Nami Trappenburg – Novice 7 – Bronze

Jane MacDonald –Novice 8 – Gold

Sierra Sweeny – Novice 8 – Silver

Lily McLatchy – PNA – Gold

Event Medalists

Gold – 22

Silver – 17

Bronze – 8

Team Gold

Open 6

Open 7

Novice 8

 

Atlantics – MAG Results

AA Medalists

Zion Ash – Level 1 U10 – Silver

Henry Keefe – Level 1 U12 – Gold

Aydan Brown – Level 1 12+ - Gold

AJ Shield – Level 1 12+ - Bronze

Andrew Fraser – Level 2 U12 – Silver

Vincent Daniel – Level 3 U13 – Gold

Alex Miller – Level 3 13+ - Gold

Brady Kennedy – Level 3 13+ - Silver

Isaiah Jarvis – Level 3 13+ - Bronze

Event Medalists

Gold – 17

Silver – 16

Bronze – 22

Team Gold

Level 1 12+

Level 2 U12

Level 3 13+

 

At the Eastern Championships, Team Nova Scotia was up agaisnt some tough competition, facing off against the Atlantic provinces and Ontario and Quebec. Here are some of the highlights! 

Easterns – WAG Results

AA Medalists

Georgia Carr McEachern – PNE – Silver

Event Medalists

Gold – 2

Silver – 3

Bronze – 2

31 TOP EIGHT FINISHES!

Top 3 Teams

Open 7

Tyro 8

Novice 8

Novice 9

Open 9

 

Easterns – MAG Results

AA Medalists

Alex Miller – Level 3 13+ - Bronze

Matthew Brown – Elite 3 – Gold

Event Medalists

Bronze – 5

11 TOP EIGHT FINISHES!

Top 3 Teams

Level 3 13+

Great work from all Team NS athletes and coaches! 

Team NS at Hopewell Rocks